pondělí, 09 listopad 2015 09:35

12. PAN-EVROPSKÁ KONFERENCE EUROPA DONNA POD NÁZVEM “DOBA PRO BOJ ZA ROVNÝ PŘÍSTUP” SJEDNOCUJE OBHÁJCE ŽEN S RAKOVINOU PRSU Z CELÉ EVROPY

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

EUROPA DONNA – EVROPSKÁ KOALICE PROTI RAKOVINĚ PRSU pořádala ve dnech 17.-18. října 2015 v Paříži 12.ročník Pan-evropské konference. Zúčastnilo se jí více než 230 zástupkyní z 38 zemí.

Zaměření celé konference včetně přednášek bylo na aktuální témata – od národních plánů boje s touto nemocí, nejnovější trendy ve výzkumu i léčbě až po přežití a návrat do života. Stejně tak zaznělo i ujištění, že aktivita Evropské komise v rámci ECIBC (Iniciativa Evropské komise o rakovině prsu) neustále úspěšně pokračuje.Kromě toho, v klíčové přednášce Michael Hübel, představitel Evropské komise, poskytl přehled plánů Komise EU v prosazování rovného přístupu všech žen v celé Evropě ke kvalitním službám spojeným s nádorem prsu a jeho léčbou.

 

Aktivity směřují k novému aktualizovanému vydání Obecných zásad a k vytvoření seznamu obecných požadavek na kvalitu a bezpečnost služeb platných po celé Evropě. Zdůraznil, že Komise EU věnovala posledních 30 let boji proti nerovným podmínkám spojeným s léčbou nádorů prsu a právem všech zemí na stejnou kvalitu a přístup ke všem poskytovaným službám v rámci léčby – téma, které je obecně centrem evropské strategie v boji s rakovinou.

Výkonná ředitelka koalice EUROPA DONNA, paní Susan Knox sdělila:

 “Naše koalice prosazuje revizi Obecných zásad EU a Evropský akreditační protokol pro všechny služby spojené s péčí o prsa“. Těší nás, že byla založena Iniciativa Evropské komise o rakovině prsu (ECIBC), která zaznamenává neustálý pokrok. Tento projekt nám pomáhá dosáhnout náš cíl – rovný přístup všech žen Evropy ke kvalitním službám v péči o prsa.”

Prof. Agnes Buzyn, prezidentka francouzského Národního institutu rakoviny-INC,přednášela o  Národních plánech proti rakovině: co potřebují vědět zástupcipacientů s rakovinou prsu. Nastínila historii 10 let těchto plánů ve Francii. Poprvé v historii Pan-evropských konferencí se u kulatého stolu setkali 4 experti na téma Současné trendy ve výzkumu rakoviny prsu a její léčby.  Dr. Véronique Diéras, francouzská onkoložka, ředitelka klinického výzkumu na Oddělení onkologie Institutu Curie,přednášela na téma Výzkum a personalizovaná medicína, prof. Riccardo A. Audisio, z Univerzity v Liverpoolu, Prezident ESSO a BASO, šéfredaktor EJSO, onkologický chirurg- konzultant Nemocnice svaté Heleny, UK přednášel na téma Současná nejlepší praxe v diagnóze a chirurgii nádoru prsu. Dr. Joseph Gligorov MD, PhD, Oddělení onkologie, APHP Tenon, ředitel Koordinačního centra rakoviny HUEP a člen francouzského Centra specialistů na rakovinu prsu INSERM U938, prezentoval nejnovější trendy v Léčbě metastatického nádoru prsu a Dr. Odile Cohen-Haguenauer, Service d'oncologie médicale & Centre des Maladies du Sein, Hôpital Saint-Louis, koordinátorka APHP-INCa Network, uzavřela sezení přednáškou o Genetických mutacích.  

Vzhledem k rostoucímu počtu žen s rakovinou prsu a žen po léčbě Amanda Shewbridge, specializovaná sestra a konzultant v oboru prsních nádorů v  Guys and St. Thomas' NHS Foundation Trust UK, mluvila na téma Plány pro ženy po léčbě: nový přístup k ženám v remisi.  Přednáška ředitelky Kliniky a výzkumu, The Haven, UK Dr. Caroline Hoffman propagovala tzv. Mind-Body přístupy na podporu života s nádorem prsu a po jeho léčbě a vyzvedla práci The Haven v celém Spojeném království.

Všechny účastnice konference sdílely spolu své zkušenosti a strategie v pěti workshopech, týkajících se života po léčbě, problematiky mladých pacientek nebo metastatických pacientek a využití společenských medií pro propagaci projektů pacientských organizací. Jeden z workshopů pak byl věnován nedávno dosaženému úspěchu koalice Europa Donna a to podpisu písemné deklarace komisí EU za rovný přístup všech žen Evropy ke kvalitním službám v péči o prsa.

Na závěr si účastnice poslechly přehled úspěšných aktivit koalice EUROPA DONNA v rámci kampaně Dne zdravých prsů 2015 a jako příklad prezentace o aktivitách věnované této kampani, které probíhaly v České republice a ve Slovinsku. Svoji činnost představily také národní fóra ED z Itálie, Norska a Španělska.

Roswitha Britz, prezidentka koalice EUROPA DONNA, na závěr řekla:

 “ Pan-Evropská konference koalice EUROPA DONNA je jedinečná v tom, že je jediná primárně věnována problematice žen s rakovinou prsu a ženám po léčbě. „

 

 

Workshop  pro ženy v remisi / účast Marta Kostrová, reprezentantka ČR/

výstup: pacientské organizace by se měly naplno věnovat pacientkám po léčbě a pomáhat jim s návratem do života, tzn. pomoci při překonávání stavů úzkosti a nejistoty, pomoci  při hledání zaměstnání, popřípadě při návratu do zaměstnání ( i na zkrácený úvazek) a pomoci jim k návratu do  plnohodnotného  života v společnosti.

Workshop pro metastatické pacientky /účast Andrea Mičke, Bellis Young&Cancer/:

Výstup: zkušenosti - deprese, izolace, zanedbanost ze strany lékařů, neinformovanost, vedlejší efekty jako vzhled apod. Stanovení potřeb: informace, podpora rodiny a přátel, komunikaci a zájem ze strany lékařů, speciální či prodloužená péče, finanční podpora atd.

Workshop – využívání sociálních sítí pro propagaci projektů /účast Eva Knapp, delegátka ČR/:

Výstup: využívání sociálních sítí se stává nezbytnou součástí propagace a zviditelnění činnosti jednotlivých subjektů především u mladé generace. Umožňuje oslovit mnohem větší část společnosti než tomu je u klasické propagace, poskytuje i variabilitu formy propagace (letáky, text, fota, videa...) a je zprostředkovává i aktuální dění. Používání sociálních sítí však musí být velmi pečivě  rozváženo a ověřováno.

 

 

 

 

Naposledy změněno sobota, 13 únor 2016 14:17

Neviditelné ženy

Projekt probíhá pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vznikl z potřeby „zviditelnit“ ženy-pacientky s metastatickým/pokročilým zhoubným nádorem prsu, zvýšit povědomí celé naší společnosti o jejich existenci, připomenout jejich problémy a potřeby a pomoci zkvalitnit jejich život.

Napište nám...


Navštivte nás...


View Larger Map

Vyhledat