pondělí, 08 říjen 2018 11:14

BCALC - Konference pro obhájece pacientek s rakovinou prsu v Miláně 28.9. - 30. 9. 2018

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

EUROPA  DONNA - Evropská koalice proti rakovině prsu organizovala víkendovou konferenci poprvé spolu se školením obhájců metastatických pacientek, což znamenalo účast 37 metastatických pacientek z 26 zemí a vedoucí zástupce 47 členských zemí – spolu zhruba stovka účastníků.

Výkonná ředitelka ED Susan Knox řekla: „ Obhajovat metastatické pacientky znamená aktivně ovlivňovat politiku, legislativu a postoje vůči těmto pacientkám a společně s nimi zajišťovat, aby se jim dostalo takové léčby a péče, na jakou mají nárok...“

Dopolední program v sobotu byl společný. Mezi přednášející „stálice“ patřila Olivia Pagani – ředitelka specializovaného prsního centra v jižním Švýcarsku, která otevřela téma biosimilárních léků a informovala o nejnovějších poznatcích v diagnóze a léčbě nádorů prsu.

Dalším závažným tématem bylo hodnocení kvality léčby, vyšetření a vybavení, které jsou nezbytné pro úspěšnou léčbu, a role pacientských organizací v celém procesu; právo pacientek na návrat do zaměstnání a pojištění a důležité národní registry, z kterých mnohé obsahují pouze údaje o výskytu a počtu onemocnění, ale nezachycují rozvinutí nemoci do metastáz.

Důležitým sdělením se prezentovala Iniciativa Evropské komise o rakovině prsu (ECIBC), kde skupina expertů vytvořila na základě studie mezi pacientskými organizacemi členských zemí ED průvodce po nemoci a léčbě. Ten pomocí srozumitelných otázek formuluje doporučení pro jednotlivé země tak, aby pacientky s nádorem prsu v kterémkoli stádiu dostaly tu nejlepší léčbu a péči, která nejen prodlouží jejich život, ale i jeho kvalitu. U nás je úroveň léčby a péče vysoká, ale jsou země, které bojují o implementaci nejzákladnějších kroků léčby a péče o pacientky a zmíněný průvodce určitě podpoří jejich vážnost v jednání s představiteli vlády.

Co dodat závěrem? Za ČR jsme se zúčastnily dvě – ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Eva Knappová (delegát) a Marta Kostrová (reprezentant ČR pro ED).  

Byl to silný zážitek a znovu jsme si uvědomily závažnost problematiky i důležitost naší práce. Dík za úspěšnou konferenci patří všem zúčastněným.

Marta Kostrová                                                                                                   
zástupce ČR pro ED

Neviditelné ženy

Projekt probíhá pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vznikl z potřeby „zviditelnit“ ženy-pacientky s metastatickým/pokročilým zhoubným nádorem prsu, zvýšit povědomí celé naší společnosti o jejich existenci, připomenout jejich problémy a potřeby a pomoci zkvalitnit jejich život.

Napište nám...


Navštivte nás...


View Larger Map

Vyhledat