úterý, 04 červenec 2017 09:28

1. KONFERENCE KOALICE EUROPA DONNA PRO METASTATICKÉ PACIENTKY A JEJICH OBHÁJCE V MILÁNĚ

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

EUROPA DONNA - Evropská koalice proti rakovině prsu organizovala víkendovou konferenci na téma problematiky žen s metastatickým karcinomem prsu jako první svého druhu a s velkým úspěchem. To potvrzuje účast 60 pacientek a zástupkyní různých organizací, které se zasazují za jejich práva z 34 zemí nejen Evropy, ale z celého světa (Kanada, Japonsko, Uganda, Mexiko, Kuvajt nebo Austrálie). Účastnice byly pečlivě vybrány na základě jejich působení ve vlastníchzemích. V souladu s aktivitami ED byla tato konference zaměřena na výměnu zkušeností, nápadů, nejlepší praxe, ale taky na nové poznatky a možnosti léčby metastatického stadia rakoviny prsu, které přednesla paní Fatima Cardoso ze specializovaného centra léčby nádorů prsu na klinice v Lisabonu.

Se zájmem jsme si poslechly i prezentace o zkušenostech organizací z některých zemí Evropy – Velká Británie, Francie, Itálie, i ze zámoří – Kanada.

Sobotní odpoledne bylo věnováno workshopům, kde jsme si trénovaly dovednosti připravené speciálně na tuto příležitost odborníky.

Nedělní dopoledne jsme ještě trávily sledováním videí a různých materiálů spojených s kampaněmi ve prospěch metastatických pacientek.

Výkonná ředitelka ED Susan Knox řekla:„ Obhajovat metastatické pacientky znamená aktivně ovlivňovat politiku, legislativu a postoje vůči těmto pacientkám a společně s nimi zajišťovat, aby se jim dostalo takové léčby a péče, na jakou mají nárok... Cítily jsme potřebu setkání všech obhájců pacientek z Evropy i ze světa, abychom prohloubily naše působení v pěti klíčových oblastech – povědomí veřejnosti, informace, přístup k nejlepší zdravotní péči, podpora a datové registry.“

Europa Donna představila také nově připravenou část své webové stránky, věnovanou právě problematice metastatických pacientek.  Na nich zveřejní mimo jiné i příspěvky – prezentace z této konference.

Co dodat závěrem? Za Českou republiky jsme se zúčastnily dvě -  Petra Hubená za mladé metastatické pacientky z projektu Bellis Young&Cancer a já, Marta Kostrová jako delegátka za Aliance žen s rakovinou prsu.

Setkání bylo pro nás obě velmi silné. Nevěděly jsme, co čekat od této konference. Skutečnost však nás dojala, ohromila, téměř převálcovala. Tolik metastatických pacientek pohromadě a tolik pozitivní energie a chuti prožít každý den s plným nasazením, tolik vzájemné podpory pohromadě -  s tím vším se člověk málokdy setká. Díky za úspěšnou konferenci patří všem zúčastněným.

 

Marta Kostrová , reprezentantka pacientek  ČR pro ED

 

Neviditelné ženy

Projekt probíhá pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vznikl z potřeby „zviditelnit“ ženy-pacientky s metastatickým/pokročilým zhoubným nádorem prsu, zvýšit povědomí celé naší společnosti o jejich existenci, připomenout jejich problémy a potřeby a pomoci zkvalitnit jejich život.

Napište nám...


Navštivte nás...


View Larger Map

Vyhledat