pátek, 16 leden 2015 10:58

Metastatický zhoubný nádor prsu

Co je rakovina?

abnormální a nekontrolovatelné bujení buněk tam, kde selhávají obranné mechanismy těla.

Buňka je základní jednotka našeho těla. Skupiny buněk vytvářejí tkáně kostní, svalové, spojovací, žlázové, epitelové a ty vytvářejí jednotlivé orgány. Jejich nekontrolované bujení způsobují takzvané onkogeny na základě určitého podnětu. Lidské tělo disponuje také anti-onkogeny, které brání navození těchto podnětů. Avšak mohou také zmutovat a nerovnováha mezi onkogeny a anti-onkogeny způsobí rakovinu. Dělení rakovinových buněk je nepřetržité.

Rakovina většinou není akutní nemoc. Od momentu, kdy se buňky začnou chovat nenormálně, může trvat i několik let, než vznikne nádor o velikosti 1kubického centimetru.

středa, 11 únor 2015 15:52

Léčba metastatického onemocnění

V případě prokázaných vzdálených metastáz u pacientky s karcinomem prsu mluvíme o metastatickém onemocnění. Metastázy v životně důležitých orgánech (játra, plíce, mozek) ohrožují život pacientky. I při současných léčebných možnostech je toto stadium nevyléčitelné. Život pacientky lze však onkologickou léčbou výrazně prodloužit (až o několik let a zlepšit kvalitu jejich života. 

Vyšetření před léčbou

u pacientek s metastatickým onemocněním by mělo zahrnovat kompletní anamnézu, klinické vyšetření, oboustrannou mamografii, rentgen srdce a plic, odběr krve na vyšetření krevního obrazu, jaterních testů a funkce ledvin (urea, kreatinin), nádorových markerů (CA 15:3 atd. ).

Pokud se metastázy objevily u pacientky, která byla v minulosti léčena pro zhoubný nádor prsu, je vhodné odebrat nádorovou tkáň z metastázy k opětovnému histologickému vyšetření. Hlavním důvodem je možnost změny charakteristik nádoru, což může být důležité pro další léčbu. Neméně důležité je potvrzení, že se opravdu jedná o metastázu původního nádoru a ne o jiný druh nádoru.

Svízelná může být diagnóza kostních metastáz. V zásadě by kostní metastázy u pacientky neměly být léčeny pouze na základě výsledku scintigrafie skeletu, ale jejich přítomnost by měla být potvrzena další vyšetřovací metodou (rentgen, magnetická rezonance).

K základním léčebným postupům patří chemoterapie (léčba cytostatiky), hormonální léčba, radioterapie a imunoterapie.

Neviditelné ženy

Projekt probíhá pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vznikl z potřeby „zviditelnit“ ženy-pacientky s metastatickým/pokročilým zhoubným nádorem prsu, zvýšit povědomí celé naší společnosti o jejich existenci, připomenout jejich problémy a potřeby a pomoci zkvalitnit jejich život.

Napište nám...


Navštivte nás...


View Larger Map

Vyhledat