Vytisknout tuto stránku
pátek, 16 leden 2015 10:58

Metastatický zhoubný nádor prsu

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Co je rakovina?

abnormální a nekontrolovatelné bujení buněk tam, kde selhávají obranné mechanismy těla.

Buňka je základní jednotka našeho těla. Skupiny buněk vytvářejí tkáně kostní, svalové, spojovací, žlázové, epitelové a ty vytvářejí jednotlivé orgány. Jejich nekontrolované bujení způsobují takzvané onkogeny na základě určitého podnětu. Lidské tělo disponuje také anti-onkogeny, které brání navození těchto podnětů. Avšak mohou také zmutovat a nerovnováha mezi onkogeny a anti-onkogeny způsobí rakovinu. Dělení rakovinových buněk je nepřetržité.

Rakovina většinou není akutní nemoc. Od momentu, kdy se buňky začnou chovat nenormálně, může trvat i několik let, než vznikne nádor o velikosti 1kubického centimetru.

 

Co jsou metastázy?

Rakovinové buňky mohou proniknout do vzdálených orgánů, umožňuje to jejich schopnost oddělit se od sebe, která je daleko vyšší než u zdravých buněk. Šíří se tělem díky lymfatickému systému a krevnímu oběhu. Tyto nejodolnější a nejagresivnější buňky proniknou sítí buněk imunitního systému.

Metastázy se mohou objevit v různých stadiích nemoci. Někdy se objeví již při zjištění diagnosy (ty se nazývají synchronní), jindy se mohou objevit za několik let až desítek let.

Rakovinové buňky mohou „spát“ v orgánu a probouzí se spuštěním zatím nejasných mechanismů, které umožní vytvoření tzv. mikrometastáz, které nelze identifikovat běžnými metodami. Tak se může rakovina šířit do míst vzdálených od původního nádoru. Zabrání orgánu fungovat normálně, poškodí svou přítomností jeho funkci. Např. metastázy v játrech mohou způsobit, že játra dostatečně nepročišťují organismus, metastázy v plících překáží správnému okysličování krve. Selháním základních důležitých funkcí je ohrožen život postiženého člověka. Metastázami nejvíce postižené bývají kosti, lymfatické žlázy, plíce, játra nebo mozek.

Jaké jsou příznaky metastáz? Bolest v zádech, zlomeniny, dlouhodobý kašel, bolesti hlavy, zežloutnutí, objevená bulka, krvácení, hubnutí, nejasné teploty. Jakékoli neobvyklé výsledky lékařské prohlídky - zvětšená uzlina nebo játra, nedokonale fungující plíce, změněné výsledky testů, vyžadují vždy další, podrobnější vyšetření s ohledem na prodělaný nádor.

Metastatický nádor prsu je chronické onemocnění a vyžaduje většinou nepřetržitou celoživotní léčbu. Průběh je u každé pacientky individuální a léčba jí musí být ušitá na míru.

 

Zdroj: Kol. francouzských onkologů – Průvodce metastatického nádoru prsu

 

 

Naposledy změněno středa, 11 únor 2015 15:59
FaLang translation system by Faboba