Přeskočit na obsah

Pozvánka My Time Our Time – Neviditelné ženy

My Time Our Time – Neviditelné ženy

Kampaň na podporu pacientek s metastatickou rakovinou prsu, jejich rodin a blízkých

Rakovinou prsu ročně v České republice onemocní kolem sedmi tisíc žen. Třetině žen se nemoc vrátí v metastatickém stadiu, kdy se rakovina začne šířit a postihuje i další orgány. Nejčastěji bývají zasaženy plíce, játra, kosti a mozek. Podle statistik dnes žije s rakovinou prsu v metastatickém stadiu v Česku zhruba tři a půl tisíce žen.

Přestože se jedná o onemocnění nevyléčitelné, chronické, dochází díky novým možnostem léčby k prodlužování délky života, a na významu tedy nabývá i potřeba věnovat se kvalitě života těch, kdo s metastatickou rakovinou prsu žijí; žen, ale i mužů, neboť i je rakovina prsu postihuje.

Metastatická rakovina prsu často zastihne ženy v produktivním věku, kdy vychovávají děti, starají se o rodinu, budují kariéru nebo pomáhají s výchovou svých vnoučat a starají se o své blízké. Potřeby a zkušenosti pacientek se liší, ale lze vysledovat několik společných trendů. Ženy často trpí nedostatkem finančních prostředků, cítí se izolovány a bez pomoci. Jsou také vystaveny negativním emocím, pramenícím jak z nedostatku peněz, tak ze strachu z budoucnosti. Úzkost, deprese a ztráta sebedůvěry jsou nejčastější pocity, které pacientky prožívají.*

Život pacientů s metastatickým onemocněním je obestřen rozpačitým tichem, předsudky a bolestivou neznalostí. Přitom i jejich život může být plný krásných dnů a pozitivních emocí. Chceme ukázat, že se nesmíme bát podat jim pomocnou ruku a život našich blízkých naplnit láskou, přátelstvím, radostí a porozuměním.

Hlavním výtvarným prvkem naší výstavy je mandala, symbol vesmíru i pomíjivosti. Přáli bychom si, aby stejně tak jako naše mandala byly i životy těch, kdo žijí s pokročilým karcinomem prsu, plné pozitivní energie a lásky, ale také praktické a systémové podpory, kterou řada z nich potřebuje nejvíc. Pojďte se s námi na chvíli zastavit a zamyslet, co pro každého z nás znamená čas a jak ho chceme prožít.

Aliance žen s rakovinou prsu se touto výstavou připojila ke globální kampani společnosti Novartis s názvem My Time Our Time, zaměřené na zkvalitnění života žen s metastatickou rakovinu prsu.

* Zpráva Invisible Women 2.0, kterou vydala v roce 2020 společnost Novartis jako výsledek průzkumu v 8 zemích Evropské unie.

My Time Our Time – Neviditelné ženy

Autor projektu: Matyáš Fuchs a Nikola Skondrojani

Fotografie: Helena Szmigielová, Denisa Bergl

Děkujeme všem, kdo na kampani spolupracovali:
Eva Karásková, Eva Knappová, Kristýna Krátká, Zuzana Nemčíková, Martina Nováková, Petr Novotný, Mirka Phillips, Adéla Rodná, Nikola Skondrojani, Petr Šoukal, Stanislav Václavík, Magdaléna Vošalíková

#MyTimeOurTime #artivism #jsemtostaleja

Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.,
Havlíčkovo nám. 11, Praha 3

www.breastcancer.cz
www.neviditelnezeny.cz
www.bellis.cz

Nikola Skondrojani vytvořila pro kampaň My Time Our Time – Neviditelné ženy unikátní mandalu. Proč je jedinečná? A jak mandala vypadá? Podívejte se v našem videu.